Skip to main content
Sitenizle ilgili anlık, acil, geçici ve önemli bilgileri kullanıcılara duyurabilmenizi sağlar.
Millileştirilmiş. Uluslararası Pardus Linux nedir ?

Deep-Kod Genç Nesil Bilgi Paylaşım Platformu'a Hoş geldiniz!

Merhaba, Kardeşim! Seni aramızda görmek güzel ama sitemizden daha iyi yararlanabilmen için "GİRİŞ" yapmalı ya da "KAYIT" olmalısın.Bilgi güvenliği,emek hırsızlığının önüne geçmek adına sende bir teşekkür edebilirsin.İlgi ve alakandan dolayı Deep-Kod Genç Nesil Bilgi Paylaşım Platformu yönetimi olarak teşekkür ederiz.[GENÇ NESİL BİLGİ PAYLAŞIM PLATFORMU]

Giriş ya da Kayıt

(Sadece kayıtsız kullanıcılar tarafından görüntülenebilir.)

11okY.png

Bütün büyük işler, küçük başlangıçlarla olur.
Her şeyin mühim noktası, başlangıçtır.

AZERBAYCAN
TÜRKİSTAN
KIRGIZİSTAN
TÜM TÜRK MİLLLETLERİ C*

“Türk Telekom Siber Güvenlik”

Türk Telekom’dan Türkiye’nin En Büyük Siber Güvenlik Merkezi

Haberi Görüntüle 09.01.2019

"STM" Siber Güvenlik

STM, Yeni siber tehdit durum raporunu açıkladı.

Haberi Görüntüle 09.01.2019

Arduino - Başlarken

261
74
1
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Arduino - Başlarken
Arkadaşlar bu  yazı dizisinde  özel ilgi ve hobi amaçlı olarak başladığım arduino kursundan öğrendiklerimi anlatacağım amaç öğretmekten ziyade öğrendiklerimi paylaşmak bu sebeple şimdiden olası hatalar için kusura bakmayın demek istiyorum eğer sizin görüp benim göremediğim eksiklikler olursa da yorumlarda belirtmeyi unutmayın lütfen.
Aslında bu işe başlamadan önce temel kodlama ve temel elektronik bilgisine sahip olduğunuz varsayılırmış ancak bana göre çok da korkulacak bir yanı yok, eğer biraz ilginiz varsa kolayca anlaşılır bir mantığı var hele ki C veya JAVA kodlarını biraz olsun biliyorsanız size çok tanıdık gelecek bir kod yapısı var. Bende  daha çok JAVA ile android kodluyormuşum hissi uyandırdı. 

İlk yapmamız gereken elbette bir arduino seti satın almak olacak. Bir çok modeli varmış ama anladığım kadarıyla en çok kullanılan öğrenci seti arduino uno,  set diyorum çünkü  aldığım setten çıkan parçaları görünce eğer topluca almasaydım bu kadar küçük malzemeler için bir daha çarşıya çıkmaya üşeneceğimden kursu yarım bırakabilirdim, malum devre elemanları çok küçük şeyler ve her yerde de bulunmuyorlar. Setimizi aldıktan sonra arduino’yu kodlamamıza yarayacak ve bilgisayarımız ile bağlantı kuracak olan ideyi de kendi sitesinde ki https://www.arduino.cc/en/Main/Software sayfasından işletim sistemimize uygun olanı indirip kuruyoruz kurulum çok basit klasik next next deyip geçiyoruz. Buradan sonra eğer bilgisayarınızda Windows 10 yüklü ise bir şey yapmanıza gerek kalmadan tüm driverlar kuruluyor ancak bazen klon arduinolarda ve eski Windows sürümlerinde driver sorunu yaşanıyormuş bu sorunla karşılaşmadım ama karşılaşan olursa gerekli driverları da

Windows için https://maker.robotistan.com/download/ch341ser.zip

Mac OS X için http://blog.sengotta.net/wp-content/uplo...AC-1.4.zip

Adreslerinden indirip kurabilirsiniz, nasıl yapılacağını bilmiyorsanız,
Arduinoyu USB kablosuyla bilgisayara taktıktan sonra Windows sürücü kurulumu aşamaları için resimleri takip etmeniz yeterli,

kurulum_1.jpg

Kartı taktıktan sonra Aygıt Yöneticisini açıyoruz. Görüdünüz gibi Arduinonun sürücü yüklenmemiş. İndirdiğimiz dosyanın içindeki ch341ser.exe dosyasını çalıştırıyor ve çıkan pencereden INSTALL butonuna tıklıyoruz.

kurulum_2.jpg

INSTALL butonunu tıkladıktan sonra sürücüler yükleniyor ve “Driver install success!” yazan bir pencere çıkıyor. Bu sırada arkada Aygıt Yöneticisi açık ise, kartın sürücüsünün yüklendiğini ve Bağlantı Noktaları başlığı altında “USB-SERIAL CH340 (COM x)” şeklinde yer aldığını görebilirsiniz. Burada parantez içinde yazan kısım, kartımızın kullandığı COM portu numarasını göstermektedir. Arduino yazılımında Araçlar > Port altından buradaki COM portunun seçili olduğundan emin olduğunuzda Arduino’nuzu sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. 

Bir Sonraki yazımda ilk projemizi yapacağız hazır olun Smile        

makalenin orjinalini kendi sitemdeki  Arduino başlıklı kategoride de  bulabilirsiniz.

İçeriği görüntüleme izniniz bulunmuyor!

Üzgünüz, içeriği görüntüleyebilmek için giriş yapmalı ya da kayıt olmalısınız.

Giriş ya da Kayıt

RE: Arduino - Başlarken
Arduino kartlarında programlama için harici bir programlayıcıya ihtiyaç duyulmaz, çünkü karttaki mikrodenetleyiciye önceden bir bootloader programı yazılıdır.

İçeriği görüntüleme izniniz bulunmuyor!

Üzgünüz, içeriği görüntüleyebilmek için giriş yapmalı ya da kayıt olmalısınız.

Giriş ya da Kayıt

Yorum yapma izniniz bulunmuyor!

Üzgünüz, yorum yapabilmek için giriş yapmalı ya da kayıt olmalısınız.

ya da

Kayıt ol!

Topluluğumuzda yeni bir hesap oluşturun.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi